Nejen Dojče Bánk, ale i jú-es-ej
Vítejte na palubě globální centrifugy. Připoutejte se prosím, jízda začíná. Zároveň upozorňujeme, že nemůžeme s jistotou zaručit, zda nedojde k utržení sedadla během jízdy. Tato politováníhodná událost se stává maximálně jednou za 10 let...
Tak nám pomalinku utichla panika kolem Deutsche Bank. Pád banky je třeba krapíteček posunout. Různě se hází tedy do placu info například: "Po spekulacích o tom, že Deutsche Bank se blíží vyrovnání s americkými regulátory, a že jimi požadovaná částka bude 5,4 mld. USD oproti původním 14 mld. USD, akcie Deutsche uzavřely obchodování se ziskem 6,39 % na hodnotě 11,57 USD/ks."
Aby se to s tím růstem cen akcií moc nepřepísklo, tak se objevuje info: "Německý regulátor BaFin: Deutsche Bank pomáhala italské bance Monte dei Paschi skrývat ztráty." Což je další podvod, na kterém se DB podílela. A cena zase klesá -2,5 %. Následující den se vytahuje z klobouku zpráva, že Katar zvažuje navýšení svého podílu v Deutsche Bank až o 25 %. Akcie na US trzích posilují o 2 %.
Kejkle pokračují a akcie Deutsche Bank ztrácejí ve Frankfurtu na EUR 10,30, když dle nepotvrzených zpráv někteří klienti z oblasti fondů vypořádávajících derivátové obchody stahují přebytečnou hotovost z finančního ústavu. Akcie Deutsche Bank zapsané v USA klesají o 1,2 %.
Vedení Deutsche Bank zvažuje, že se při zajišťování financí na rostoucí právní výdaje obrátí nejpravděpodobněji na stávající akcionáře. I Spolkový ministr hospodářství Sigmar Gabriel z toho dění měl nejspíš bžundu a konstatoval: "Nevím, zda se smát či rozčilovat, když banka, která ze spekulace udělala svůj byznys model, se teď prohlašuje za oběť spekulace."
A tak to jde pořád dokolečka a dokola. Zápalná šňůra hoří a je pouze otázkou času, kdy ohýnek dorazí k rozbušce a tato exploduje.
Neméně zajímavým dějištěm v týdnu byla burza, kde se obchodují měny na hlavních světových trzích. Tam probíhaly opravdu neskutečné veletoče. Léta zažité vzorce, kdy přicházela data z ekonomiky a bylo téměř s jistotou možné odhadnout, jak se které měny budu chovat — najednou nefungují. Dle komentů na webech a různých článků na dané téma je zřejmé, že obchodníci s měnami jsou zmatení, jak lesní včelky. Měnové páry mezi sebou vzájemně nečekaně klesají, nebo stoupají a sázky na ně se stávají poměrně velkým rizikem.
Tonička z Básníků by zcela najisto konstatovala: "No a pak se v tom vyznejte"
Největší masakr se odehrál v noci ze čtvrtka na pátek, kdy britská libra zažila strmý pád o 6,1 % proti dolaru během dvou minut. Masakr pokračoval i během dne a libra na páru s dolarem prohloubila propad na 1,2354 GBP/USD (-2,05 %). Po bleskovém propadu v Asii klesla k obchodně váženému koši měn nejníže od začátku roku 2009. Obchodně vážený index libry se propadl -1,3 %. A perlička na závěr: BoE bude zjišťovat důvody nočního propadu libry. Já teda nevim, ale postřehla jsem, že Theresa Mayová 2. října oznámila: "Spustíme článek 50 do konce března příštího roku". Tak jaképak cavyky a zjišťování nějakých příčin prudkého propadu libry
V uplynulém obchodním týdnu byly uzavřeny trhy v Číně z důvodu státního svátku, takže se neobchodovalo. O to více stojí za pozornost to, co se odehrálo na komoditních burzách drahých kovů. London Bullion Market "Paper Losers" — je obchod s drahými kovy, převážně v papírové podobě a dlouhé roky se zde odehrávají podvody a manipulace s cenou. Již v lednu tohoto roku se o jednu unci zlata na COMEXu dělilo 542 klientů (1:542). Tzn., že pouze jeden klient z tohoto počtu by dostal do ruky fyzickou unci zlata a na ostatní by zbyl pouze cár bezcenného papíru, se kterým by se mohli nechat tak akorát vyfotit.
"Papírová burza" se snažila využít situace, kdy jsou trhy v Číně z důvodu svátku uzavřeny a docházelo tak v týdnu k neskutečným manipulacím ceny drahých kovů. V jeden okamžik bylo vhozeno na trh až 3,2 mil. uncí papírového zlata, na což reagovala jeho cena strmým poklesem během několika minut. A v další dny znovu — vhozen balík papírového zlata v objemu 2 mld. USD za necelou minutu a opět cena reagovala volným pádem směrem dolů. Nejedná se o nic jiného, než že se všichni masivně zbavují papírového zlata alespoň za "něco", protože se blíží okamžik, kdy jim tyto papíry zůstanou v ruce a pak si s nimi budou moci akorát tak zatopit. S ohledem na blížící se zimu budou někteří možná nakonec rádi, že se alespoň chvilku zahřejí.
Nyní se vrátím k události, která skutečně stojí za pozornost a odehrála se na burze ShanghaiGold exchange, přesto, že trhy byly oficiálně uzavřeny z důvodu státního svátku. V momentě, kdy na Londýnské papírové burze přistává balík "virtuálního" zlata, se otevírá burza ShangaiGold exchange a okamžitě skupuje zlato. Samozřejmě požaduje dodání kovů ve fyzické podobě. Tímto se potvrdilo to, co jsem četla asi před měsícem na zahraničních webech. Že čínská burza ShanghaiGold exchange (kde se obchoduje jen a pouze s drahými kovy ve fyzické podobě) se chystá vysát zbytek fyzického zlata z COMEXu. Sledovala jsem i časy. Na London Bullion Market bylo v ten moment 17:45 hod SEČ a v Šanghaji bylo 15 minut před půlnocí jejich času. Toto probíhalo každý den po celý týden, ve stejném čase.
Různí analyzátoři se podivovali nad tím, že ceny drahých kovů klesají strmě dolů, ale přitom Rusko a Čína masivně nakupují tuny zlata. Ceny drahých kovů padaly dolů, ale pouze na papírové burze v Londýně. Nikoliv na ShanghaiGold exchange. Tam naopak ještě trochu poskočila cena krapítek výš, než na které uzavírala předchozí týden. Ceny je možné porovnat na odkazu níže. Vlevo burza London Bullion Market s papírem, vpravo burza z fyzickými drahými kovy Shanghai Gold exchange:http://didthesystemcollapse.com/
Aby se něco takového odehrálo čirou náhodou, že ve dny státního svátku se jen tak z plezíru, z dlouhé chvíle otevře chvilku před půlnocí burza drahých kovů a probíhají masivní nákupy, to určo ne. Nejedná se o nic jiného, než o dlouho připravovaný útok na burzu COMEX, kdy se z ní vysají do posledního zrnka drahé kovy ve fyzické podobě. Taková burza bude poté moci učinit jen a pouze jediný krok. Vyhlášení bankrotu. Protože nebude schopna vypořádat klienty nejen dodávkou fyzických uncí, ale ani je všechny uspokojit vrácením jejich investice. A ceny fyzických drahých kovů v ten okamžik vystřelí prudce směrem nahoru...
Dále můžeme sledovat, jak se dostává do bodu varu situace v Sýrii. Zlom nastal ve chvíli, kdy Rusko zlikvidovalo četu velících důstojníků a generálů USA a dalších států, kteří koordinovali teroristy ISIS. Američané ihned oznamují, že přerušují s Ruskem jednání o nastolení míru v Sýrii. Amerika už neví kudy kam a tak v zoufalství vyhrožuje, jak zničí Rusko i Čínu a celý svět...
Jediná možnost, jak zastavit zločiny USA je kolaps dolaru. Arogance a přílišné sebevědomí spojované s mýtem "jediné velmocí" by splaskly jako bublina. Kdyby se kolaps dolaru odehrál předtím, než US režim zaútočí, uchránilo by to svět od války a devastace
Koncem září se ropný kartel OPEC poprvé po osmi letech dohodl na snížení produkce černého zlata. Pro trhy byl krok překvapením. Konkrétní kvóty pro jednotlivé členské země by měly být stanoveny na oficiálním zasedání ve Vídni, které bylo naplánováno na 30. listopadu 2016.
Opět za velkou pozornost stojí ale informace, na kterou jsem narazila ve čtvrtek 6. října: "Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) Saúdská Arábie, Írán, Irák, Spojené arabské emiráty, Alžírsko, Venezuela, generální tajemník OPEC a Rusko se příští týden, tj. v týdnu od 10. do 16. října setkají na neformálním jednání v Istanbulu".
Ve sledu všech překotných událostí uplynulého týdne, zůstala tato zpráva docela v pozadí. Ale já mám za to, že je opravdu velmi důležitá.
- Saúdská Arábie — vždy klíčový americký spojenec na Blízkém východě. Již v březnu tohoto roku ale pohrozila USA, že se zbaví amerických aktiv v hodnotě 750 miliard až 1 bilión dolarů, pokud americký Kongres označí SA zodpovědnou za útoky z 11. září 2001. Jak to dopadlo? Americký kongres přehlasoval 28. září 2016 veto prezidenta Obamy k zákonu, který umožňuje pozůstalým po obětech z 11. září začít žalovat Saúdskou Arábii za její podíl na útocích. Rijád už pohrozil, že omezí s USA spolupráci. Saúdskou Arábii zažalovala v USA již první pozůstalá po oběti teroristických útoků z 9/11.
- Írán — "Američané jsou ti, kdo Islámský stát vytvořili. Američtí představitelé pokrytecky vystupují ve dvou rolích. Jejich politika je lživá a lžou i v otázkách bezpečnosti," prohlásil íránský náčelník generálního štábu Hasan Firúzabádí v září 2015. Sankce uvalené po mnoho let na Írán tuto zem izolovaly. Íránský prezident Hasan Rúhání označil dokument o "Ukončení sankcí" za zlatou stránku íránské historie a klíčový bod ekonomického obratu země. "Otevřeli jsme novou kapitolu vztahů mezi Íránem a světem," řekl Rúhání poslancům. Jen několik hodin poté Američané oznámili, že uvalují na Írán nové sankce za balistický program. Washington se prostřednictvím jím financované "Zelené revoluce" pokoušel řadu let destabilizovat Írán, ale tam jeho pokus nevyšel.
- Venezuela — potýká se s největší krizí v historii a s největší krizí v celém regionu — a to ani nebyla zasažena mohutným zemětřesením jako nedaleký Ekvádor. USA jsou pro Venezuelu hrozbou. Skupiny takzvané opoziční venezuelské pravice, podporované USA, provádí kriminální činnost a snaží se o převrat. Podporují násilí včetně atentátů, ekonomické sabotáže a mediální manipulace za účelem připravit veřejné mínění na cizí zásah.
- Írák — vpád USA do Iráku měl za následek svržení režimu Saddáma Husajna. V době, kdy se projednávala otázka možného vpádu do Iráku, byla Clintonová senátorkou za stát New York. Americká administrativa tehdy tvrdila, že irácké vedení údajně spolupracuje s extremisty a vyrábí zbraně hromadného ničení. Tato obvinění nebyla později potvrzena. Jediným důvodem vpádu Američanů do Iráku bylo — získání kontroly nad ropným bohatstvím země a obchodu s touto surovinou. Irák vlastní druhé největší zásoby ropy na světě a má navíc tu výhodu, že její naleziště se většinou nacházejí ve srovnání s ostatními oblastmi nízko pod zemským povrchem, tudíž náklady na její těžbu jsou poměrně nízké
- Alžír — svržení prezidenta a dosud vojenská vláda a výjimečný stav, taktéž se angažovaly USA
- Rusko — není členem kartelu OPEC a bude se účastnit neformálních jednání v Istanbulu, které se uskuteční v příštím týdnu. Přitom další již ohlášené jednání bylo původně plánováno až na konec listopadu. Jde tedy o zcela mimořádně svolanou schůzku výše uvedených krajin. Co by mohlo být tak akutní, aby bylo nutné svolat toto "neformální" jednání? Napadá mě pouze jediný důvod — a tím je kolaps dolaru. Jako jediná možnost, jak zastavit zločiny USA. Pokud by se krajiny OPEC dohodly, že zastavují obchodování s ropou v USD — byl by to úder, který by poslal USA do kolen, a uchránilo by to svět od války, kterou nyní Američané vyhrožují.
- Kolaps Petrodolaru: Vývozci ropy se rekordním tempem zbavují amerických aktiv "Je to poprvé za 20 let, kdy národy OPEC z trhu vysávají likviditu, místo aby ji tam prostřednictvím investic přidávaly" řekl David Spegel, šéf výzkumu vládních dluhů vynořujících se trhů u BNP Paribas SA v Londýně. Rezervy se propadají rychleji než během posledního pádu cen komodit v letech 2008 a 2009.
V té souvislosti je dobré ještě připomenout, že Baltic Dry Index (BDI), tedy index mapujícího tarifní ceny lodní "dry-bulk" přepravy, se propadl během půl roku o 75,53 %! Tj. z hodnoty 1197 bodů k 8. srpnu 2015 na nové historické minimum 293 bodů k 8. únoru 2016.
"Přepravní index Baltic Dry je nejníže od r. 1985 kvůli slabé čínské poptávce po surovinách. Vzhledem k tomu, že ceny dry-bulk přepravy souvisí hlavně s Čínou, která je největším importérem uhlí a železné rudy, jedná se zároveň o zajímavý barometr zpomalování čínské ekonomiky" — uvádělo se počátkem roku na zdejších webech.
Celé toto údajné zpomalování čínské ekonomiky bylo ale pouze o tom, že se Číňané rozhodli, že už toho mají dost a požadují skutečné platby za své výrobky, ale NE v tzv. amerických dolarech. Rozhodnutí Číny se tak následně potvrdilo kolapsem světového obchodu v lednu 2016 a odstavením amerických přístavů. Čínský vývoz v lednu klesl o 11,2 % meziročně, zatímco dovoz klesl o 18,8 %. Většina z tohoto souvisela s USA. Vše od plochých TV obrazovek po sportovní oblečení z Asie do Severní Evropy. Poselství bylo jasné — USA již nemohou Číně platit za výrobky penězi vytištěnými ze vzduchu. Takže Čína již delší čas nepřijímá platby v dolarech, pouze se jich masivně zbavuje...
Pokud by po mimořádném neformálním jednání, které se uskuteční v následujícím týdnu v Istanbulu, vyhlásily krajiny kartelu OPEC okamžité zastavení obchodování ropy v USD — jednalo by se o zatažení záchranné brzdy, která může odvrátit svět před hrozícím válečným nebezpečím ze strany USA.
Každopádně není od věci být ve střehu, neboť po víkendu se po týdenní pauze otevře opět čínská burza. Hurikán Matthew nyní lízal břehy Floridy a je dost možné, že při náhlé změně směru proudění vzduchu by mohl dorazit i na světové burzy...