Planetární hrnce zlata se daly do pohybu
Příklady globálních pohybů zlata v roce 2013 jasně ukazují, jak si na tom doopravdy stojí státy a světová bankovní centra.
Jak známo, německá Bundesbank oznámila v lednu 2013, že bude reagovat na znepokojení občanů ohledně uskladnění zlatých zásob mimo německé území. Repatriace zlata z USA, Francie a Londýna bude rozložena do 7 let a skončí v roce 2020. Zlaté rezervy byly uloženy v zahraničí z obav možného útoku východního bloku na západní Německo. Občané dnes nedůvěřují cizím bankám a donutili vládu, aby rezervy dostala domů. Celkové schéma stahování zlata do SRN máte zde:
.
Mimo území západního Německa bylo uloženo 98 % zlatých zásob. Po bankovní krizi a na ní napojené politické krizi je jasné, že státy vedené bankstery nejsou důvěryhodné. Jen to, co je doma, to se počítá.
Stejný krok udělala Venezuela za Hugo Cháveze. Západní ropné společnosti drancovaly zdejší bohatství v průměru za 1-2 % poplatků z celkového zisku těžby, které zahraniční ropné společnosti odváděly státu. Po nacionalizaci ropných rezerv došlo i na zásoby zlata. Země má jedny z největších zlatých rezerv na světě (365 tun zlata) a polovina z nich byla uložena v USA a v Evropě. Bývalá vláda dala příkaz, že tyto rezervy v hodnotě 6,3 miliard dolarů se musí vrátit domů, k velké nelibosti západních zemí, jež ztratily možnost vydírání Venezuely.
Česká republika podobné starosti nemá. Pod moudrým vedením předsedy ČNB bankéře Josefa Tošovského (ODS) prodala zásoby 56 tun v letech 1997-1998 v době nejnižších cen a koupila za ně dnes vcelku bezcenné "cenné" papíry v hodnotě virtuálního finančního šrotu. Vláda dostala za prodej 16,4 miliardy korun a hned nato začala cena zlata stoupat. Dnes by za ně utržila minimálně o 30 miliard více. Tento finanční génius ČR byl za svůj výkon patřičně odměněn. Od 1. prosince 2000 působí ve funkci předsedy Institutu pro finanční stabilitu (Financial Stability Institute, FSI), který je částí Banky pro mezinárodní platby (Bank for International Settlements, BIS) se sídlem v Basileji.
Australská banka Macquarie oznámila, že jen v květnu opustilo Londýnské banky celkem 240 tun zlata, které bylo exportováno do Švýcarska. Zde bude přelito na menší ingoty a prodáno do Asie, která přestala věřit americkému dolaru. Co je doma, to se počítá. Navíc londýnské banky v dohledné době opustí dalších 979 tun zlata, které půjde stejnou cestou přes Švýcarsko opět do Asie.
Finanční trhy hlasují nohama, zatímco Hospodářské noviny a placení ekonomové mluví o stabilitě světové měny.
Zdroj: http://e-republika.cz/article2015-Planetarni-hrnce-zlata-se-daly-do-pohybu